Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parson Jack Russell Terrier

15. 6. 2009

Originální název plemene : Parson Jack Russell Terrier

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití :
Lovecký pes, na štvaní lišek

Využití dnes :
Lovecký pes, norník, společník

Průměrná délka života : 13 - 15 let

Hmotnost : 5 - 8 kg

Výška : Psi: 34 – 38 cm, ideálně 36 cm Feny: 31 – 35 cm, ideálně 33 cm

Typy
Toto plemeno se vyskytuje ve třech varietách srsti – drsné, hladké a tzv. broken, které se mezi sebou mohou křížit. FCI uznává dva typy těchto teriérů, Parson Russell teriéra s kvadratickým tělem a kohoutkovou výškou 30 – 35 cm a Jack Russell teriéra s obdélníkovým tělem a kohoutkovou výškou 25 – 30 cm.

Všeobecný vzhled
Parson Jack Russell teriér je temperamentní, živý pes vyvážených proporcí. Délka těla je o něco větší než výška těla v kohoutku. Hlava je plochá, zužující se směrem k očím, stop plytký. Oči jsou hluboko posazené, tmavé, mandlového tvaru a vždy s živým, bystrým výrazem. Nos musí být vždy černý. Malé uši ve tvaru V jsou překlopené dopředu a nesené u hlavy, špička ucha dosahuje ke koutku oka. Tělo je mírně delší než vyšší. Hrudník je středně hluboký, hřbet silný a rovný, bedra mírně klenutá. Ocas je středně vysoko nasazený, silný, rovný, při pohybu nesený nahoru. Je kupírován na délku hodící se k tělu a umožňující uchopení rukou.

Srst a barva srsti
U PJRT se vyskytují tři druhy srsti – drsná, hladká a tzv. broken, což je něco mezi drsnou a hladkou. Psi s různými druhy srsti se mezi sebou kříží pro zachování dobré kvality srsti. Srst u drsných a broken psů se upravuje trimováním. Základní barva je bílá, ta musí vždy převažovat. PRJT se vyskytuje v barvě trikolor, bílo-hnědé, občas bílo-černé a bílo-sobolí. Nežádoucí jsou velké barevné plochy po těle.

Povaha
PJRT je velmi temperamentní, inteligentní, bystrý a přátelský pes se smyslem pro humor. Občas podlehne pokušení, protože je zvědavý a velice aktivní. Je ale také neohrožený, vytrvalý, houževnatý a neúnavný.

Společenská charakteristika
Ke svému pánovi a celé rodině je velmi přátelský, pokud však není využíván k lovu, potřebuje náhradní zaměstnání. Jeho pán by měl každopádně být aktivní, sportovně založený a měl by mít čas i chuť psovi se denně věnovat. Toto plemeno vyžaduje úzký kontakt se svou lidskou rodinou. K cizím lidem nebývá agresivní, naopak přátele vítá s velkou radostí. Přístup ke kočkám je individuální, pokud je s nimi ve styku od mládí a je k tomu veden, může mít s nimi dobrý vztah. Neznamená to však, že stejně dobrý vztah bude mít s kočkami cizími. Setkání staršího psa s kočkou vyžaduje opatrnost. S ostatními domácími mazlíčky, jako jsou hlodavci či ptáci se tento pes nikdy nespřátelí, a vždy se mohou stát objektem jeho loveckých instinktů. Může být chován i ve smečce, ale stejně jako u jiných plemen záleží na výchově a citelném uspořádání smečky tak, aby nedocházelo ke rvačkám. Někdy může mít sklony napadat cizí psy stejného pohlaví.

Vztah k dětem
K dětem má tento pes pěkný, přátelský a láskyplný vztah, je však nutné děti poučit, co si můžou k psovi dovolit, a co ne. Kontakt psa s malými dětmi by měl být vždy pod dohledem dospělé osoby, protože PJRT si většinou nenechá líbit nešetrné zacházení.

Výchova
Výchova a výcvik tohoto plemene vyžaduje trpělivost a důslednost.Dril a časté opakování jednoho cviku jej nudí, potřebuje změnu a stále nové podněty. Má lovecké instinkty, proto pokud svůj temperament nevybije při lovu, je potřeba najít mu náhradní zaměstnání. Tím mohou být různé psí sporty, při kterých se velmi dobře uplatní. Přístup k tomuto psovi musí být trpělivý, nenásilný a klidný, přesto velmi důsledný. Stoprocentní poslušnost od něj nelze očekávat, vyžaduje silnou motivaci a porozumění. Při dobrém vedení a dostatku náhradního zaměstnání dokáže být veselým a příjemným rodinným společníkem.

Držení
Ideálním ubytováním pro tohoto psa je kombinace pobytu v bytě s rodinou a možností výběhu na zahradě. Zahrada však musí být zabezpečená tak, aby z ní pes nemohl utéci, pokud by u něj zvítězily jeho lovecké pudy, vystavil by se tak nebezpečí. Co nejčastější kontakt s lidmi je pro něj nutností, ideální je pro něj situace, kdy ho pán může brát všude s sebou, tehdy je nejšťastnější. Pokud zůstane sám a nemá dostatek zábavy ve formě různých hraček a žvýkaček, najde si sám zábavu, ze které však majitel nemusí být vždy nadšený.

Pracovní využití
V Anglii se tento pes využívá stále ještě k lovu, je výborný norník a slouží k vyhánění lišky z nory nebo zadržení bez toho, aby jí ublížil. Je také oblíbeným společníkem jezdců na koních. U nás má využití spíše jako společník.

Pohyb
PRJT je extrémně temperamentní a vyžaduje obrovské množství pohybu a zaměstnání. Je v podstatě neunavitelný. Pokud je chován v bytě, je nutné mu poskytnout možnost vyběhat se na každodenních dlouhých vycházkách. Je ideálním adeptem na různé psí sporty, které mu poskytnou dostatek zábavy a pohybu.

Péče
Hrubá, drsná srst líná méně než hladká, má samočisticí schopnosti a lépe chrání psa v chladném počasí, je však potřeba ji pravidelně trimovat. Trimovaný pes vždy vypadá lépe, proto je dobré tímto způsobem pečovat o srst i takového psa, se kterým se nechystáme na výstavu. Trimování vyžaduje určitou zručnost, a pokud chceme psa trimovat poprvé v životě, je lépe nechat si poradit od odborníků. Pokud chcete psa trimováním připravit na výstavu, učiňte tak minimálně dva týdny před termínem. Hladkou variantu srsti lze upravit zástřihem přečnívajících chlupů na krku, stehnech, břiše a ocase. Psa koupejte jen tehdy, pokud to je nezbytné, za použití kvalitního šamponu určeného pro psy a danou srst. Bezprostředně před výstavou psa nešamponujte.

Využití ke hlídání
Přesto, že nevítaného návštěvníka vždy ohlásí hlasitým štěkotem, nelze jej považovat za pravého hlídače.

Vhodné sporty
Agility; aportování; flyball; frisbee; běh u kola

Nejčastější onemocnění
Luxace čéšky, hluchota, oční vady

Zvláštnosti plemene
Jako zvláštnost lze snad uvést zmatky, které dodnes existují v jednotlivých typech a názvech tohoto plemene. Ve Velké Británii znají jen jedno plemeno, ale pod dvěma názvy – Parson Russel teriér a Jack Russell teriér, vždy jde však o jedno a totéž plemeno. FCI však uznává plemena dvě, každé má svůj samostatný standard, názvy jsou stejné, jako výše uvedené. Parson Russell teriér stojí na vyšších nohách a jeho tělo je spíše čtvercového rámce, oproti tomu Jack Russel teriér má nohy krátké a tělo rámce obdélníkového. FCI s Angličany vedou spory o tom, jak má toto plemeno vypadat, ale ty stále ještě nejsou vyřešeny.

Příprava na výstavu
Na tuto událost je vhodné začít psa připravovat již ve věku štěněte. Naučte ho stát ve výstavním postoji, ve kterém vyniknou jeho přednosti. Také ladný pohyb ve výstavním kruhu přispívá k dobrému hodnocení psa, naučte jej proto perfektní chůzi na vodítku a ovladatelnosti. Na výstavu má být pes předveden v co nejlepší kondici, chrup by měl být zbaven zubního kamene, zvukovod čistý, drápky krátké a i jeho srst by měla být čistá a pěkně upravená. Důležité je i chování psa, na rušnou atmosféru výstavy jej můžete navyknout tak, že se nejdříve zúčastníte se svým psem jako pozorovatel. Rozhodčí může kontrolovat také skus a samcům varlata, proto připravte svého psa na to, že se jej může dotýkat i cizí osoba.

Výživa štěněte
Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Řady Kompletních suchých krmiv od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru.

Výživa dospělého psa
Strava v dospělém věku psa má vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Měla by být vybrána podle potřeb psa a podle jeho aktivit. Pohybově aktivnější pes potřebuje v potravě větší příjem energie, než pes, který se pohybuje málo. Strava by měla být vyvážená a musí obsahovat všechny složky potřebné pro zdravý život psa.

Výživa starého psa
Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá také tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je potřeba zvýšit příjem vitamínů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Přechod na stravu pro seniory, která je dnes také běžně k dostání ve specializovaných prodejnách, by měl být postupný a je dobré psovi denní dávku rozdělit do několika menších dávek pro usnadnění trávení.

Dovětek pro budoucí majitele
Abyste z tohoto psa vychovali poslušného, příjemného a přítulného rodinného přítele, potřebujete pevné nervy, pevnou ruku, hodně trpělivosti a smyslu pro humor, a v neposlední řadě dobrou fyzičku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář